Nim wstanie dzień

To niezwykły spektakl poświęcony pamięci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Scenariusz inscenizacji obejmuje najważniejsze wydarzenia z życia polskiego pianisty, jazzmana i kompozytora światowej sławy.

Interdyscyplinarny projekt, łączący muzykę na żywo z multimediami oraz znakomitą grę aktorską Michała Koseli z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu opowiada o życiu, twórczości i tragicznym wypadku Krzysztofa Komedy, który był bezpośrednią przyczyną śmierci mistrza. To teatralne spotkanie z wyjątkowym artystą, świetnym muzykiem i wrażliwym człowiekiem jest okazją nie tylko do zapoznania się z trudnymi kolejami losu Komedy, ale także do przypomnienia sobie geniuszu muzycznego artysty, dzięki muzyce na żywo. Ważnym aspektem projektu jest jego wielowymiarowość: towarzyszą mu symultaniczne pokazy multimedialne animacji stworzonych na podstawie archiwalnych zdjęć, są dopełnieniem dla słów i muzyki, a także niepowtarzalną i autorską ilustracją Agaty Szuby dla biografii Komedy.

Premiera spektaklu odbyła się na scenie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, 29 listopada 2020, w formie streamingu online. Został doceniony i zauważony przez prestiżowe Instytucje Kultury Dolnego Śląska jak Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze oraz rodzimy Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Realizacja wydarzenia planowana jest również poza granicami Dolnego Śląska, w Centrum Św. Jana - Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Jest to jedna z pięciu planowanych nowych odsłon spektaklu rozszerzonego fabularnie.

Rozbudowane ponadgodzinne widowisko łączące koncert kwartetu jazzowego z obrazem w połączeniu z mistrzowską grą aktorską Michała Koseli, zapewnią publiczności wyjątkowe doznania i pozwolą prześledzić życie Komedy od narodzin aż po tragiczny wypadek, który zakończył życie kompozytora.

 
 

AKTUALNOŚCI

Wielki sukces spektaklu
2021-12-01

Wielki sukces spektaklu

Z wielkim sukcesem zakończyliśmy cykl czterech pokazów spektaklu na Dolnym Śląsku! Bilety wyprzedały się w całości z wyprzedzeniem, publiczność przyjęła naszą jazzową opowieść o Komedzie z niesamowitym entuzjazmem, graliśmy bisy, muzyka i duch Komedy niosły nas w jazzowych improwizacjach. Dziękujemy wszystkim, którzy zaufali nam i uwierzyli w ten wyjątkowy projekt.

 

O MUZYCE W SPEKTAKLU

Koncepcja kwartetu w spektaklu zmierza w kierunku wydobycia inspiracji etnicznych w muzyce Komedy oraz poszerzenia jej interpretacji o elementy brzmień czysto akustycznych. Zmiękczenie barw i wykreowanie harmonii w innym kontekście instrumentalnym, nadaje świeżość oraz nowy wyraz znanym i ogranym utworom.

Muzycy kwartetu świadomie zrezygnowali z fortepianu, jako instrumentu harmonicznego. Tę warstwę kompozycji Komedy członkowie kwartetu oparli na gitarach akustycznych oraz akordeonie. Wprowadzili także flety, fletnie, duduk i inne miękkie instrumenty melodyczne, by wykreować nową przestrzeń i inne rozumienie dynamiki utworów Komedy.

Klasyczna sekcja została zastąpiona instrumentami perkusyjnymi z szerokiej tradycji world music: bębnami afrykańskim i perskimi czy idiofonami arabskimi. Głównym celem tych transpozycji jest przeniesienie kompozycji Komedy w bardziej emocjonalny obszar ekspresji, oraz przełożenie jej intelektualnych warstw na język emocji i bezpośredniego odczuwania muzyki.

Nadchodzące wydarzenia

Zobacz jakie spektakle odbędą się w najbliższym czasie:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Bilety na spektakle
Zwiastun
Spektakl
 
 

PRODUKCJA

Fundacja Promocji Terapii i Muzyki GREEN
Szaniawski
 
 

TWÓRCY

SCENARIUSZ: Krzysztof Witkowski

REŻYSERIA: Krzysztof Witkowski, Michał Kosela

OPRAWA WIZUALNA: Agata Szuba, Daniel Kusak

 
Galeria

GALERIA

Zdjęcia z próby

Przygotowania intensywnie trwają!